3Dees Industries: využití 3D tisku v čase a místě, kde je to potřeba

Všechno zlé je k něčemu dobré, proto i zcela negativní událost jako světová pandemie přináší
i dobré věci. Jednou z nich jsou například dotační příležitosti, kam se přihlásila řada zajímavých projektů. Mezi nimi získala dotaci například firma 3Dees Industries.

Finanční podporu ve výši více než 5 a půl milionu korun využili k zavedení sériové výroby vysoce účinné ochranné masky, jejíž základní část je vyrobena pomocí 3D tisku.

Respirátor (známý také jako CIIRC RP95-3D) loni na jaře bleskově vyvinuli vědci z Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky (CIIRC) ČVUT. Splňuje parametry FFP3, získal evropskou certifikaci a je tak prostředkem osobní ochrany zejména pro vysoce rizikové situace, třeba pro zaměstnance v nemocnicích. Není tak divu, že se skupině odborníků dostalo i uznání Rady pro výzkum, vývoj a inovace v podobě ceny Česká hlava.

Uvést do provozu masovou výrobu by však nebylo možné bez spolupráce právě s 3Dees Industries, kteří vědí o 3D tisku první poslední a působí jako oficiální zástupce HP 3D pro Českou republiku.

A jaké jsou výhody 3D tisku oproti jiným technologiím?

3D tiskarna.jpeg

  • Rychlost – Doslova za pár dní od návrhu je možné realizovat výrobu.
  • Úspornost – Není třeba vyrábět ani skladovat žádné formy.
  • Flexibilita – Každá dodatečná změna se dá okamžitě zavést do výroby.

Využitím digitálních technologií chce firma kromě cirkulárního charakteru poukázat i na možnost rychlejších inovací a využití 3D tisku při sériové výrobě.

Možná vás v průběhu čtení napadlo, že takový respirátor je sice pěkná věc, ale koronaviru se nejspíš brzy zbavíme a taková míra ochrany již nebude potřeba. Řada odborníků se však domnívá, že současná pandemie nebude poslední. V případě hrozby dalšího vzduchem přenášeného patogenu jsou firmy zabývající se 3D tiskem schopny okamžitě reagovat. V současné době se navíc firma věnuje tisku i dalších ochranných pomůcek, včetně komponentů, jako jsou například držáky ochranných štítů.

A co všechno pomohly dotační peníze pokrýt?

  • Novou průmyslovou 3D tiskárnu pro rozšíření kapacity výroby
  • Materiál pro 3D tisk
  • Koordinaci výroby dílů na všech 3D tiskárnách HP Jet Fusion 4200 a 5200 v České republice
  • Koordinaci následné montáže dílů

Rok 2020 znovu ukázal, že krize z nás dokáže vykřesat to nejlepší a v tomto případě přispívá i k dalšímu rozvoji 3D tisku v naší zemi. My v Cirkulárních dotacích předpovídáme 3D tisku velkou budoucnost – znáte snad jinou technologii, která dokáže takto pružně reagovat na měnící se podmínky trhu?

Pokud i vy máte inovativní nápady, můžete zkusit některý z dotačních programů na podporu výzkumu a vývoje.

PORADIT SE

Cirkulární kafíčko

Ať vám neutečou novinky ze světa cirkulárních dotací, nechte nám svůj email a my vám budeme pravidelně zasílat nejnovější články.

Přihlášením souhlasíte se zpracováním vašich osobních údajů.

Mohlo by vás také zajímat