LAVARIS: Unikátní linky na recyklaci odpadů
Vracení odpadového materiálu zpět do oběhu je jedním z příkladů cirkulární ekonomiky v praxi. I přes vůli k recyklaci jsou ale mnohdy překážkou nedokonalé nebo neexistující technologie pro zpracování obtížněji recyklovatelného odpadu. Právě tento problém berou vizionářské firmy jako výzvu a snaží se o vývoj technologií, které zpracovávají „nechtěný“ odpad, se kterým si málokdo na světě umí poradit. Jednou takovou společností je i firma LAVARIS s.r.o.
Společnost LAVARIS sbírá zkušenosti v oběhovém hospodářství již více než dekádu od svého založení v roce 2010, a to na českém i globálním trhu. Její misí je „praktický přístup k recyklaci,“ díky kterému šetří životní prostředí a zároveň pomáhá firmám snižovat výrobní náklady. Tuto misi naplňuje zejména skrze vývoj a produkci nejmodernějších recyklačních linek pro zpracování gumového granulátu, kamenných či betonových odprašků, které přemění odpadní materiál v daných průmyslových odvětvích na cenné druhotné suroviny. Za své úsilí získala i ocenění Vizionář roku 2019: za Unikátní technologii pro recyklaci pneumatik, a Vizionář roku 2020: Čestné uznání za technologický, ekonomický a společenský přínos v oblasti ochrany životního prostředí a technologií pro recyklaci plastů.
Inovativní řešení pro použití druhotných surovin
V oblasti výroby linek se firma zaměřuje na výzkumné aktivity primárně v oblasti mechanicko-chemických anorganických a organických látek a hledá inovativní řešení pro použití druhotných surovin, které zahrnují aktivní kaučuk, beton a kamenné prášky. A právě spolu s novým materiálovým a technologickým výzkumem firma vyvíjí také recyklační linky pro výrobu výše zmíněných druhotných surovin.
Recyklační linky pro různé materiály jsou pak ve svém základu stejné. Jsou založeny na principu mechano-chemie a základním kamenem každé z nich je vysokorychlostní mlýn, který je vybaven patentovanými břity. Dále se pak linky skládají z kladivových mlýnů, chráněných speciální vrstvou extrémně tvrdého abrazivního materiálu; vibračních sítí, konstruovaných tak, aby kombinovala chladicí účinek s oddělováním různých dílčích velikostí ošetřeného materiálu; a filtru na vodní bázi. Linky nabízí možnost nastavení různého stupně jemnosti mletí a díky jednoduché ale účinné konstrukci umožňují výrazně méně energeticky náročný provoz, jelikož pracují za podmínek atmosférického tlaku a standardních pracovních teplot.
Kromě samotných recyklační linek ve stacionárním i mobilním provedení, firma také nabízí už namletý recyklovaný materiál nebo recyklaci jako servis. LAVARIS při vývoji nových technologií a inovacích stávající řešení spolupracuje mimo jiné i s partnery z akreditovaných laboratoří ČVUT a ČZU.
I oblast výzkumu a vývoje inovativních technologií je dotačně podporována. V tomto případě dotace pomáhá financovat provozní náklady, jako jsou mzdy vývojových pracovníků, materiál, režie, a to jak podniku, tak i případně univerzitě s kterou je navázána spolupráce.
V opačném případě, pokud v rámci svého výrobního procesu chce firma zpracovávat odpad ze své vlastní produkce lze zafinancovat i pořízení těchto unikátních technologií.
A výsledný efekt?
Získané cenné druhotné suroviny, které recyklační linky vyrobí, pak nabízí mnohé způsoby využití, které vedou ke snížení výrobních nákladů při zachování vysoké kvality materiálu a ochrany životního prostředí, například:
- Aktivní gumový prášek získaný ze starých pneumatik může být použit k výrobě umělých hmot, v gumárenství a papírenství.
- Aktivní plastový prášek je připravený k použití v aplikacích od přímého vstřikování bez předchozí peletizace, přes rotační tvarování, použití v ochranných a dekorativních práškových nátěrech, nebo pro míchání s novým materiálem, jako filler.
- Aktivní betonový prášek je ideální pro výrobu cementové směsi a stavebních bloků.
- Aktivní sádrový prášek může být dále využit ve stavebním průmyslu, do cementových směsí nebo zdicích bloků
- Aktivní kamenný prášek je použitelný do cementových směsí, stěnových bloků nebo jako plnivo do tvárnic.
Zapojíte se i vy do cirkulární ekonomiky? Rádi vám budeme oporou na cestě k úspěchu.
Poradit se o svém cirkulárním projektu můžete zde:
Další Case Studies:
3Dees Industries: využití 3D tisku v čase a místě, kde je to potřebaChytré řešení digitalizace účetnictví
Nový život skleněných střepů – designová svítidla Brokis
NAFIGATE Cosmetics, česká šetrná kosmetika, která boří mýty
Zelená logistika
Téma článku
Máte také cirkulární nápad?
pomáhá ambiciózním cirkulárním projektům získat dotační podporu.
Získejte ji také