Recyklovaný stavební materiál Wavy Pebble: vítěz soutěže Reborn design 2023
Oblast stavebnictví je jednou ze zásadních oblastí, kde dochází k velké spotřebě materiálu a energií. Je proto naprosto logické, že právě v tomto odvětví sílí snahy o lepší využívání odpadního materiálu, stejně tak jako o zpětnou recyklaci materiálu, který by jinak skončil na skládkách.
Zjednodušeně můžeme hovořit o cirkulárních stavbách, které si kladou za cíl materiály obnovovat a využívat stále dokola, nikoli odstraňovat na konci své životnosti.
Právě opětovné využití materiálů a jejich proměna na užitečné designové prvky je hlavní náplní soutěže pro mladé produktové designery a architekty, která nese název Reborn Design, více informací o průběhu a celé akce jsme psali již dřív zde.
Barbara Rakovská proměňuje sádrokarton na umělecké akustické panely
Stropní a nástěnné akustické panely vytvořené mladou a nadějnou designerkou jsou krásná ukázka toho, jak by do budoucna mohla práce s materiály vypadat. Se svým projektem vyhrála první místo v kategorii Recyklovaný stavební materiál.
Její projekt PEBBLY a WAVY využívá mycelium k přeměně sádrokartonu z budovy Mercury společnosti Skanska na akustické panely. Skanska má za cíl při stavbě nové budovy Mercury opětovně využít vhodné materiály ze stávající budovy, včetně až 300 tun sádrokartonu.
Ve svém návrhu autorka důmyslně využila odpadní materiál ze sádrokartonu a mycelia – podhoubí, které se chová jako tmelící materiál a umožňuje vytvořit pevný materiál, tzv. mykokompozit, který lze i snadno tvarovat. V rámci svého projektu se Barbara do detailu zabývala kompletním technologickým řešením a zajímavým procesem experimentování s materiálem panelů, kdy výsledkem je materiál, který je:
~ lehký ~ pevný ~ nehořlavý ~ odolný vůči vodě ~ biologicky odbouratelný ~ přírodní ~ dobře tepelně izolovaný ~ akusticky atraktivní – absorbuje hluk, v závislosti na zpracování dokonce může mít izolační akustické vlastnosti
Není proto velkým překvapením, že se jedná o materiál, který má velký potenciál pro využití v administrativních budovách, a to především jako prostředek k lepšímu pracovnímu prostředí díky snížení hluku a zároveň do interiéru začleňuje ojedinělou přírodní estetiku.
Autorka těchto vlastností využila ve dvou formách, a to jako akustických obrazů (WAVY) a stropních akustických panelů (PEBBLY). Oba výstupy vynikají jedinečností, inovativností, estetičností, vysokou funkčností a v neposlední řadě jdou ruku v ruce s principy cirkulární ekonomiky. Produkt na konci své životnosti lze zkompostovat a navrátit tak zpět do přírody.
A jaký je jejich celkový přínos?
Kromě výše uvedených vlastností a nedocenitelné originality lze za hlavní přínosy celého projektu považovat následující:
- nízké náklady a úsporný energetický proces – Mycelium je přírodní pojivo, které roste samo v podmínkách, které máme k dispozici. Nevznikají tedy vysoké nároky na zdroje, naopak celý proces využívá přírodní energii.
- výhoda z hlediska cirkulární ekonomiky – Celý proces dává šanci nevyužitému odpadu, a to s velmi nízkou emisní stopou na svém počátku. Díky procesu upcyklace jsou vstupní náklady nižší než v případě nového materiálu.
- ekonomicky udržitelný produkt – Jedná se o zcela udržitelný materiál s vysokým potenciálem nahradit interiérové prvky obsahující toxické látky. Náklady na výrobu ve velkém měřítku se zatím pouze odhadují, dá se ale očekávat, že nepřekročí náklady na výrobu běžných absorpčních materiálů.
Právě my v cirkulárních dotacích se soustředíme na inovativní projekty pro udržitelnou budoucnost a jsme rádi, že můžeme podporovat tuto novou generaci eko-designérů. Gratulujeme všem dokončeným projektům soutěže a držíme palce, aby jejich produkty našly své zastoupení na trhu!
Další Case Studies:
3Dees Industries: využití 3D tisku v čase a místě, kde je to potřebaChytré řešení digitalizace účetnictví
Nový život skleněných střepů – designová svítidla Brokis
NAFIGATE Cosmetics, česká šetrná kosmetika, která boří mýty
Zelená logistika
Téma článku
Máte také cirkulární nápad?
pomáhá ambiciózním cirkulárním projektům získat dotační podporu.
Získejte ji také