Nový život skleněných střepů – designová svítidla Brokis

Spojení krásy, funkčnosti a cirkulární ekonomiky – to je česká sklárna Janštejn, která pod značkou BROKIS vyrábí díky vlastní jedinečné technologii skleněná svítidla z recyklovaných skleněných střepů.

když odpad je surovinou

Když odpad je surovinou

Zakladatel firmy Brokis se nechtěl smířit s tím, že jediné, co se dá udělat s odpadními střepy z výroby foukaných skleněných svítidel, je odvézt je na skládku. Chtěl je smysluplně znovu využít, vždyť sklo se dá přeci recyklovat donekonečna. Tak proč ne i tento vedlejší produkt, který tvoří přibližně 1/3 z každého foukaného kusu.

Proces recyklace:

Střepy se roztřídí podle barev a typu skloviny a poté se rozdrtí a zbaví nečistot. Čisté střepy se pak dají do forem a několik hodin taví ve speciální peci při teplotě 900°C. Vznikají tak skleněné desky, které se pomalu zchladí, nařežou pomocí vodního paprsku, obrousí, opískují a jsou připraveny pro další využití v architektuře, stavebnictví a designu – od osvětlení, přes obkladový materiál do kuchyní a koupelen, až po tavené plastiky a reliéfy.

Cíl projektu

Týdně tak zpracují více než tunu odpadního skla, což je ovšem jen zlomek odpadu, který ve sklárně jinou výrobou vzniká. Sklo skladováním neztrácí kvalitu, a tak střepy, které nestíhají zpracovat, uskladňují pro pozdější využití.

I ostatní sklárny se samozřejmě snaží využít odpadní sklo, ale pouze Brokis došel na pomyslné devítileté cestě až do cíle – dokázal vyvinout unikátní technologii pro výrobu produktu BROKISGLASS.

"Na skládce tak neskončí téměř nic."

Dotace na vlastní vývoj

Investice do technologií by mohla firma Brokis alespoň částečně pokrýt dotací. Financovat by tak mohla například:

  • Nákup fusingové pece
  • Spolupráce s odborníky a výzkumnými organizacemi v oboru sklářství
  • Vývoj a testování vlastní kontinuální pece, testování výrobního procesu
  • Materiálové zkoušky, dokumentace a patenty
  • Mzdy vývojových pracovníků

A výsledný efekt

  • Významná redukce odpadu v podobě zbytkového skla
  • Výrazně nižší energetický proces zpracování než u primární suroviny
  • Technologie šetrná k životnímu prostředí – materiál se dá recyklovat téměř donekonečna

 

Zdroj: Zajimej.se, Brokisglass.cz

Cirkulární kafíčko

Ať vám neutečou novinky ze světa cirkulárních dotací, nechte nám svůj email a my vám budeme pravidelně zasílat nejnovější články.

Přihlášením souhlasíte se zpracováním vašich osobních údajů.

Mohlo by vás také zajímat