Zachraňte vodu ve výrobě stejně jako v Hamé Babice

I když je voda součástí našeho každodenního života a zdá se, že v České republice žijeme ve vodním blahobytu, je třeba myslet na budoucnost. Stávající zdroje vody jsou zatím ve většině regionů ČR dostačující, ale změny klimatu ukazují, že se tato situace může velmi brzy změnit.

Podle statistického úřadu spotřebovali obyvatelé Česka v roce 2022 denně v průměru téměř 90 litrů vody, což bylo o zhruba 4 litry méně než v roce 2021. Ale průmysloví a ostatní odběratelé naopak navýšili spotřebu vody o 9,7 % na 149 mil. m3, což znamená meziroční nárůst o 13,2 mil. m3.

Průmysl má na spotřebě vody nemalý podíl. Například v módním průmyslu je spotřeba pitné vody téměř astronomická. V zemědělství a potravinářském průmyslu nejsou čísla o moc lepší. Největší podíl na spotřebě vody v potravinářském odvětví v České republice, přibližně 31 %, má voda používaná k mytí a přípravě potravin, pasterizaci, čištění zařízení, napařování a sterilizaci, nebo jako přísada či stabilizátor.

Naštěstí jsou tu ale i zodpovědné firmy. Jednou z nich je Hamé Babice vlastněná společností Orkla Foods Česko a Slovensko.

Je jedním z předních producentů potravin v ČR a ve svém portfoliu má přes 1 700 produktů (hotová jídla, kečupy, paštiky a další sterilované potraviny). Historie společnosti sahá až na počátek minulého století – vznikla v Babicích v roce 1922. Díky stálému růstu se z původně malé konzervárenské dílny postupně stala potravinářská firma nejen českého, ale středoevropského významu s pobočkami a výrobními závody hned v několika státech.

Za svůj projekt Záchrany vody v závodě Babice s účelem snížení spotřeby vody ve výrobě získala ocenění Sustainability Star 2023

Jak inovativní technologie funguje?

Cílem projektu je snížit spotřebu vody z primárních zdrojů a v co nejvyšší míře pracovat s vodou recyklovanou. To umožňuje unikátní technologie na rekupreaci a recyklaci vody, kterou si v závodě nedávno pořídili.

Horká voda se po sterilizaci produktů shromažďuje v nádržích, upravuje se a znovu používá k další sterilizaci. Ročně tak díky zavedení této technologie plánují ušetřit více než 300 mil. litrů vody potřebné na sterilizaci potravin.

Roční spotřeba závodu byla dosud cca 450 milionů litrů. Po zavedení technologie do úplného provozu by tedy mělo dojít k úspoře až 75 % vod určených pro sterilaci.

Vedle toho nová technologie využívá i zbývající energii z horké vody na předehřev pro další procesy. Tím dokáže ročně ušetřit zhruba 5 000 MWh energie, a tedy i plyn, který by byl ve výrobě nutný. Výrazně tím tedy snižují svou uhlíkovou stopu. 

Jaký je výsledný efekt? 

  • Projekt ročně zachrání takové množství vody, která by pokryla spotřebu obyvatel v menším městě.
  • Dosud firma čerpala více než 99 % vody z deseti vlastních studní v okolí. Podzemní vodní zdroje tak nebudou přetěžovány a zlepší se stav podzemních vod v oblasti Uherskohradišťska.
  • Firma se zároveň připraví se na budoucnost, kdy může být podzemní vody dlouhodobý nedostatek.
  • Díky využívání další energie z horké vody každý rok nevznikne až 1 000 tun CO2.

A co na to dotační podpora?

Úspory nejen vody, ale zejména financí, které dosud byly potřebné na získávání a úpravy vody z přírodních zdrojů, jsou natolik výrazné, že návratnost investice ve výši přes 80 mil. Kč. Je pouhých několik let.

Znamená to, že v dlouhodobém hledisku nejsou moderní technologie na úpravu vody vůbec drahé. Naopak. A pokud by pro vás počáteční investice znamenala nepřekonatelnou překážku, máme pro vás řešení. Hodnotící kritéria mnoha dotačních programů bonifikují cirkulární projekty. A existují programy zaměřené přímo na úspory vody ve výrobě.

 Zajímají vás? Ozvěte se! Rádi vám povíme více.

PORADIT SE

 

Zdroje:
https://www.czso.cz/csu/czso/domacnosti-loni-vodou-setrily-spotreba-v-prumyslu-naopak-mirne-vzrostla
https://www.hame.cz/
https://slovacky.denik.cz/zpravy_region/zavod-hame-babice-spustil-projekt-na-usporu-vody-20230516.html
https://www.sustainabilitysummit.cz/sustainabilitystar/

Cirkulární kafíčko

Ať vám neutečou novinky ze světa cirkulárních dotací, nechte nám svůj email a my vám budeme pravidelně zasílat nejnovější články.

Přihlášením souhlasíte se zpracováním vašich osobních údajů.

Mohlo by vás také zajímat