ERC-TECH: Seznamte se se stavební technologií současnosti!
Až polovina odpadů vyprodukovaných v České republice připadá na stavební suť ze zdemolovaných staveb, které ve většině případů končí na skládkách. Stavebnictví je jedním z největších konzumentů přírodních zdrojů vůbec a je fakt, že materiálu (především cementu a kameniva), který je potřeba na výrobu betonu ubývá. A někteří lidé se už ptají. Z čeho budeme stavět? Odpověď na tuto otázku přináší firma ERC-TECH. Na trh dodává revoluční řešení, které zároveň dbá na přírodní prostředí a zavádí principy cirkulární ekonomiky ve stavebnictví.
Společnost ERC-TECH „Effective Recycling Concrete Technology“ působí na trhu s více než 20letými zkušenostmi a jejím posláním je být celosvětovým inovátorem v oblasti stavebního průmyslu spolu s likvidací stavebně demoličních odpadů. Posledních deset let firma nelení a věnuje se výzkumu a vývoji svého know-how za který sklízí úspěchy ve formě mezinárodních patentů.
ERC-TECH má podaných 66 patentů na technologické postupy, receptury směsí a související know-how. Podařilo se ji získat certifikáty plné shody s oborovými normami pro betonové směsi.
Firma ERC-TECH je průkopníkem ve vývoji a výrobě betonu ze 100 % recyklovaného kameniva, který neobsahuje žádný přírodní písek ani přírodní drcené kamenivo.
Technologický koncept společnosti ERC-TECH je ze stavebně demoličního odpadu, což na světových trzích nemá obdoby. Dokazují to i získané patenty. Tento recyklovaný beton byl na trh uveden pod názvem Envi-Beton, a to především díky spolupráci s firmou Skanska, jejíž úkolem bylo tuto technologii ověřit v průmyslovém rozsahu pod značkou firmy Skanska s názvem rebetong.
Právě díky tomuto unikátnímu projektu Skanska začala na svých stavbách používat Envi-Beton.
Rezidence od švédské developerské společnosti na Čertově vršku v pražské Libni se jako první chlubí výstavbou z Envi-Betonu. Při této stavbě byla Envi-Betonem pokryta spotřeba víc než patnácti procent všech betonů a díky tomu došlo k úspoře až osm tisíc tun přírodního kameniva. Pro základy, příčky i nosné konstrukce bylo tak celkem využito zhruba pět tisíc tun recyklátu. V rámci pilotního projektu se využití betonu z recyklované suti osvědčilo a od té doby ho Skanska využívá ve všech svých rezidenčních stavbách. Tento rok se rebetong stane součástí už čtvrtého projektu, kterým je výstavba Modřanského cukrovaru.
Navíc od roku 2019, kdy Envi-Beton vznikl se objevily i další verze recyklovaného betonu. Společnosti ERC-TECH se dokonce podařilo rozšířit stoprocentně recyklovanou betonovou směs také na Nový Zéland. Nyní se tak chystá používat v Evropě, Asii a Jižní Americe.
Jak to vše funguje?
Nový materiál vzniká tak, že se recyklované kamenivo naveze do míchačky, přidá se nanomateriál a cement a Envi-Beton je na světě!
Vyvinutý materiál podle know-how ERC-TECH se navíc pyšní velmi podobnými vlastnostmi jako „obyčejný“ avšak po ukončení své životnosti je opět použit pro stavební průmysl. Navíc dosahuje nejvyšší úrovně LEED a BREAM značek Green Building Councils. Je tak zaručený nekonečný životní materiálový cyklus, který zároveň eliminuje tvorbu odpadů, znečistění spodních vod a životního prostředí.
Pro zachování udržitelnosti stavebnictví, je využívání druhotných surovin a přechod na oběhové hospodářství klíčové.
A výsledný efekt technologie recyklovaného betonu?
- Úspora přírodních zdrojů a energie na jejich těžbu.
- Až o 20 % nižší hmotnost (přinášející zároveň úspory při jeho transportu).
- O 50 % menší tepelná vodivost zaručující nižší energetickou náročnost staveb.
- Delší životní cyklus a znovu využitelnost po skončení životnosti.
- Téměř bezodpadová výroba.
- Snížení uhlíkové stopy díky omezení těžby i dopravy nutné k převozu kameniva.
A co na to dotační podpora?
Rádi byste se také vrhli na inovace a cirkulární řešení ve stavebnictví? Nemalé náklady spojené s investicí do výzkumu a vývoje nových technologií bude možné zafinancovat hned z několika dotačních programů. S finanční podporou budete moci vaše nové inovované nápady uvést do výroby a následně na trh, pořídit potřebné know-how, technologie či certifikace.
Pojďme společně hledat cesty!
Další Case Studies:
3Dees Industries: využití 3D tisku v čase a místě, kde je to potřebaChytré řešení digitalizace účetnictví
Nový život skleněných střepů – designová svítidla Brokis
NAFIGATE Cosmetics, česká šetrná kosmetika, která boří mýty
Zelená logistika
Téma článku
Máte také cirkulární nápad?

pomáhá ambiciózním cirkulárním projektům získat dotační podporu.
Získejte ji také