Ochrana elektrického vedení umožňující používání obnovitelných zdrojů energie
Přechod na obnovitelné energie a snižování spotřeby fosilních zdrojů je jedním z klíčových prvků cirkulární ekonomiky. Používat obnovitelné zdroje ale není vždy snadné a může nastat i řada problémů, a to i po stránce bezpečnosti. Firmy vyvíjející nová účinná řešení, která tyto nesnáze vyřeší, jsou tak velmi vítány a podporovány!
Renomovaná společnost EATON, která má v České republice vlastní vývojové centrum i výrobu a věnuje se řízení energie, se snaží svým zákazníkům nabízet úsporná a udržitelná řešení. Díky tomu se zaměřila na problém, který se pojí s využíváním stejnosměrných mikrosítí, které zahrnují obnovitelné zdroje energie ( např. fotovoltaické panely) – riziko zničujících a téměř nehasitelných požárů z důvodu obloukové poruchy.
Zjistila, že z důvodu vysoké náročnosti vývoje řešení, na trhu chybí adekvátní ochrana elektrických rozvodů pro residenční mikrosítě využívající stejnosměrný proud, které obsahují minimálně dva energetické zdroje (zejména fotovoltaické panely a baterie). Stoupající zájem o realizaci těchto instalací a jejich narůstající výkon navíc činí otázku jejich (nejen požární) bezpečnosti stále naléhavější.
V rámci dotace na výzkumný projekt si firma uplatní náklady a získá tak finance především na mzdy vývojových pracovníků, odpisy výzkumných zařízení, které při výzkumu a vývoji používá, ale i náklady na materiál na stavbu prototypů a režie. Její výzkumní pracovníci tak mohou věnovat potřebné úsilí k hledání nového řešení pro vyšší bezpečnost. Dotace bude vyplácena průběžně každý rok.
A výsledný efekt?
- Díky novému řešení tak bude docházet ke snižování závislosti na fosilních palivech a úspoře CO2. Výstup projektu, tedy vyvinutý prototyp, podporuje nahrazování fosilních paliv obnovitelnými zdroji. Díky významnému zvýšení bezpečnosti umožňuje výstup projektu rozšíření mikrosítí zcela nezávislých na konvenčních palivech, jako jsou uhlí a plyn. Zároveň dojde k podpoře využívání stejnosměrných sítí, tudíž k omezení konverze ze stejnosměrného napětí na střídavé a zpět. Získaná úspora činí až 15 % energie – projekt je tak rovněž ekonomicky efektivní.
- Výstup projektu bude předcházet ničivým požárům, což znamená významný krok pro dlouhodobé a bezpečné využívání obnovitelných zdrojů energie.......
Další Case Studies:
3Dees Industries: využití 3D tisku v čase a místě, kde je to potřebaChytré řešení digitalizace účetnictví
Nový život skleněných střepů – designová svítidla Brokis
NAFIGATE Cosmetics, česká šetrná kosmetika, která boří mýty
Zelená logistika
Téma článku
Máte také cirkulární nápad?
pomáhá ambiciózním cirkulárním projektům získat dotační podporu.
Získejte ji také