#16 Bioplynové stanice – zařízení s energetickým a materiálovým potenciálem
Výstavba bioplynových stanic v ČR začala v minulém období, kdy byla dotačně podpořena celá řada projektů, vytvářet zcela nové odvětví. V těchto dobách byl pohled na věc mírně odlišný a otázky udržitelnosti a cirkulární ekonomiky se neřešily tak komplexně, jako je tomu nyní.
Důležitá je soběstačnost
Česká bioplynová asociace eviduje v současné době 554 bioplynových stanic v ČR. Bioplynové stanice u nás slouží nejen jako zpracovatel biologicky rozložitelného odpadu, ale i jako místní zdroj tepla a energie pro obce. V médiích lze dohledat řadu odborných článků a názorů ohledně vybudování a provozu bioplynových stanic, existujících obtíží se systémem předcházení sběru, svozu a zpracování tohoto odpadu. Určitě se ale shodneme, že cílem provozu moderních bioplynových stanic by měla být co největší soběstačnost.
Účelem je, aby se bioplynové stanice v budoucnu orientovaly také na vytvoření funkčního obchodního modelu zaměřeného na generování zisku i z prodeje technologického tepla a zásobovaly tak své okolí. Tento koncept přináší benefity jak pro okolí, tak pro provoz stanic, který je nastaven udržitelně. V tomto ohledu u nás stále existují prostory ke zlepšení a nabízí se řada cest, jak dosáhnout větší udržitelnosti.
Je libo distribuce energie pocházející z bioplynové stanice či zavedení technologie úpravy bioplynu na biometan?
Možnosti dotační podpory
Aktuálně je dotační podpora pro podnikatele zaměřena na účinné nakládání s energií a rozvoj energetické infrastruktury a obnovitelných zdrojů energie, kdy lze financovat vyvedení tepla ze stávajících bioplynových stanic a nalézt tak využití pro odpadní teplo z kogenerační výroby. Je možné vystavět i špičkovací nebo doplňující zdroj pro bioplynovou stanici.
Další možností je rozšiřování moderních nízkouhlíkových technologií v oblasti obnovitelných zdrojů energie, a to vyčištěním bioplynu na kvalitu zemního plynu a následným vtláčením vyrobeného biometanu do distribuční sítě zemního plynu. Takto lze biometan dodávat širokému okruhu dalších možných zájemců nebo jeho stlačení a použití jako BioCNG v dopravě.
Inspirací mohou být cirkulární příklady dobré praxe využití bioplynu:
Tepelné využití z Chornické bioplynové stanice, kde je teplo využíváno k vyhřívání skleníků na pěstování českých rajčat i během zimy. Naopak v jihočeské Třeboni díky vybudovanému plynovodu vede část vyprodukovaného bioplynu do teplárny u lázní Aurora. Teplo se v lázních využívá v zimě na vytápění a v létě na ohřev bazénových vod, přípravu teplé užitkové vody a na ohřev rašeliny.
Obce po celé ČR navazují spolupráci s provozovateli stanic ohledně využití tepla a pokrytí vytápění bytových jednotek, obecních škol, hasičské zbrojnice, kulturního domu, prodejen atd. Další spolupráce mezi provozovatelem a obcí, např. v obci Kněžnice v okrese Nymburk, bývá navázána ohledně svozu a zpracování větví od občanů a z veřejné zeleně, pokud je stanice spojená s kotelnou na biomasu.
Pohonná hmota pro nákladní automobily a autobusy: Bioplynová stanice navíc může dodávat biopalivo vhodné pro nákladní vozy v městském provozu či může doplňovat bioplyn v rámci městské sítě. Vedlejším produktem je tzv. digestát, který se dá dále použít jako hnojivo.
Takto fungující zařízení plně zapadají do konceptu oběhového hospodářství, který je v 21. století cestou k udržitelné ekonomice!
"Ani mně není naše okolí lhostejné, proto se intenzivně zajímám o udržitelný rozvoj. Chci firmy inspirovat k naplňování principů oběhového hospodářství. Věřím, že klíčem je i změna vašeho myšlení!"
Publikované články:
#55 Přechod k cirkulární ekonomice: další příležitosti pro vaši firmu jsou tu#53 OP TAK: Na jaké dotace se mohou těšit cirkulární podnikatelé?
#29 Proč zadávat zakázky cirkulárně
#17 Cirkulární principy v průmyslových firmách? Snazší, než si myslíte!
#2 Co je cirkulární ekonomika?
Téma článku
Máte také cirkulární nápad?
pomáhá ambiciózním cirkulárním projektům získat dotační podporu.
Získejte ji také