#108 Výzkum vody – hledá se chytré využití vody v ekonomice
Klimatické změny a neustále se zvyšující poptávka po vodě jsou dva hlavní faktory, které v dnešní době způsobují nedostatek vody.
Například Řecko či italský ostrov Sicílie se v současné době potýkají s kritickým nedostatkem vody, což má za následek, že dochází k regulaci jejího využívání. To s sebou samozřejmě přináší negativní dopady, které se projevují především v oblasti zemědělství a cestovního ruchu, tedy ve dvou hlavních zdrojích příjmů ekonomiky těchto státu. Není proto překvapením, že se stále více mezi představiteli států skloňuje potřeba najít dlouhodobá řešení v oblasti hospodaření s vodou. Jednou z možných cest je začít se intenzivněji věnovat výzkumu vody a hledat řešení, která budou dlouhodobě udržitelná.
Téma je natolik aktuální, že na projekty zabývající se výzkumem vody, které budou umožňovat efektivní a opakované využívání vodních zdrojů, lze získat i dotaci z nejrůznějších programů.
Slyšeli jste o iniciativě Water4All – partnerství pro budoucnost?
Mezinárodní inciativa Water4All vznikla v roce 2022 pod záštitou programu Horizont Evropa s jednoznačným cílem – soustředit mezinárodní výzkum a inovace v oblasti vody v Evropě i mimo ni. Iniciativa se snaží o systémové reformy a změny v oblasti výzkumu vody, které povedou k tomu, že voda bude dlouhodobě bezpečně a spolehlivě dostupná pro všechny. Mimo jiné pracuje Water4All i na propojení těch, kteří mají návrhy řešení problému s nedostatkem vody a těch, kterých se tento problém přímo dotýká. Partnerství si dává za cíl prostřednictvím výzkumu vody najít strategii hospodaření a využívání vody, která bude přínosná pro celou společnost a trvale napomůže k řešení tohoto závažného tématu. Celá iniciativa nechce pouze lokálně řešit problémy, ale díky zapojení 29 zemí z celé Evropy pracuje na sdílení znalostí a údajů týkajících se vody, čímž napomáhá globálnímu přístupu, identifikaci a jejich řešení.
Water4All – příklady z praxe
Během dvou let, kdy iniciativa funguje, proběhlo několik dotačních výzev, které podpořily zajímavé projekty v oblasti výzkumu a vývoje vody. Za zmínku zajisté stojí následující:
- CLIMEX-PE – Tlumení klimatických extrémů prostřednictvím řízeného doplňování vodonosných vrstev na základě průtoku podzemní vody a zapojení veřejnosti. Tento projekt se zaměřuje na zlepšení hospodaření s podzemními vodami a zmírnění dopadů extrémních hydrologických událostí pomocí přírodních technik doplňování vodonosných vrstev. Projekt se snaží využít přírodní schopnosti podzemních vod stabilizovat sucho a záplavy. Na projektu spolupracují partneři z Maďarska, Irska, Španělska a Nizozemí.
- VODNÍ LÉČBA - Zelený přístup v rámci oběhového hospodářství: roboticky odlévané fotokatalogy pro čištění odpadních vod a využití regenerované vody v zemědělství. Cílem projektu je vytvořit speciální materiály z ekologických oxidů kovů, které napomůžou čištění vody. Zároveň se projekt snaží zjistit, jak přítomnost mikrořas zvyšuje účinnost při odstraňování znečišťujících látek z odpadních vod. Tím se zaměřuje na zlepšení čištění odpadních vod a možnost jejich využití v zemědělství. Projekt realizují výzkumní partneři z Rumunska, Francie, Španělska a Maďarska.
- WATER-BIOFIL – Biologicky odbouratelné filtry nové generace pro čištění a odsolování vody. Tento projekt se zaměřuje na vytvoření a otestování nových kompostovatelných filtrů z biologicky odbouratelných polymerů, které lze začlenit do běžných filtračních systémů. Tyto filtry mají sloužit nejen v běžném provozu, ale i jako první pomoc při extrémních hydrologických událostech. Projekt vyvíjí šest partnerů z Polska, Francie, Rumunska.
- TWIN-WATERS – Digitální nástroje pro udržitelné hospodaření s vodními zdroji: integrace dopadu změny klimatu, využití půdy a optimalizovaných řešení. V tomto projektu si řešitelé ze Švédska, Polska a Velké Británie dali za úkol vyvinout nové digitální nástroje pro udržitelné hospodaření s vodními zdroji (včetně aplikací pro protipovodňová opatření), dále pak 3D technologie a pokročilé senzory. V neposlední řadě se snaží o zapojení občanů do vědeckých procesů, čímž rozšiřují povědomí o tomto problému.
Další inspirativní příklady z praxe týkající se financování vody jsme vám představili například v tomto článku.
Water4All Call 2024 - voda pro cirkulární ekonomiku
Se zajímavým výzkumným projektem mohou přijít české firmy a výzkumníci i v tomto roce.
Již na podzim bude otevřena letošní výzva Water4All Call 2024 - „Water for circular economy“. Ta nabízí možnost financování výzkumných a inovačních projektů realizovaných v mezinárodní spolupráci na zlepšení využívání vodních zdrojů v ekonomice i běžném životě.
Trendy pro rok 2024 se týkají cirkulace vody v průmyslu i ve městech, obnovy a zhodnocení vodních zdrojů a ekonomických, environmentální a sociálních dopadů opětovného využití vody a produktů.
Máte cirkulární nápad, který odpovídá aktuálním trendům výzkumu a vývoje v oblasti vodního hospodářství? Obraťte se na nás, rádi vám poradíme s možnostmi financování.
“Uvědomuji si, jak je důležité zbytečně neplýtvat a šetřit naši planetu. Cirkulární ekonomika je pro mě úžasným nástrojem, jak být ohleduplný, ale zároveň pokrokový. Jsem ráda součástí cirkulárního světa a pomáhám plnit i vaše vize.“
Publikované články:
#105 Zelená pro vaši podnikatelskou budovu#97 Zachraňte nechtěné vánoční stromečky
#87 Cirkulární poradenství – konec výmluv!
Téma článku
Máte také cirkulární nápad?
pomáhá ambiciózním cirkulárním projektům získat dotační podporu.
Získejte ji také