#64 Efektivně hospodařit s vodou – jak na to?
Průmysl je významným spotřebitelem vody a naprostá většina výrobních procesů se bez jejího využití neobejde. Efektivní využívání vodních zdrojů má tak v principech cirkulární ekonomiky své důležité zastoupení.
Ztráty za nedostatečnou pozornost
Kolem poloviny obnovitelné a dostupné vody se používá pro vypěstování potravin, přípravu pitné vody, výrobu energie a jiných výrobků. V Evropě se skoro polovina odebrané vody použije pro chladící postupy v energetice. Zbytek se spotřebuje v zemědělství, pro veřejné zásobování vodou a průmysl.
Většina firem dnes standardně řeší, jak optimalizovat náklady na energie, vozový park i telekomunikační operátory, ale často jim uniká vstup, kde mizí nemalé prostředky za dodávku a spotřebu vody.
Tento problém se již netýká jen letních měsíců, kdy se dostávají do médií témata spojená s vysokou spotřebou vody a suchem. Jedná se o celoroční problém, který není řešen strategicky a často je byznysem podhodnocován.
Oblast zemědělství, zpracovatelského a potravinářského průmyslu na sebe velmi často navazuje, a právě tato oblast skýtá velký prostor pro úspory. Dobré hospodaření s vodou je však pro Českou republiku klíčové i kvůli její zeměpisné poloze. Vodní zdroje u nás zcela závisí na srážkách a na schopnosti krajiny i člověka vodu zadržovat.
Chce to změnit přístup
A k tomu všemu je samozřejmě nutné připočíst úspory související se samotnou spotřebou vody v podniku. Průmyslovou vodu, kterou se zjednodušeně řečeno rozumí procesní a odpadní voda z průmyslových provozů, lze velmi často recyklovat a využít opětovně jako oplachovou, chladicí, topnou. Nebo s ní umýt auto či zvlhčit povrch. Místo drahého a zbytečného vypouštění přitom často stačí pořídit vhodný filtrační systém. Úplně ideální pak je, pokud se recyklovaná voda zapojí zpět do výrobních postupů. Z klasického „lineárního“ přístupu (odběr vody, její využití a vypuštění do odpadu) se tak vytvoří přístup „cirkulární“.
Optimalizovat spotřebu vody lze různými opatřeními. Základem je však procesy kvalitně zmapovat a najít řešení tam, kde dávají smysl.
Prvním klíčovým nástrojem a nezbytnou součástí pro šetření s vodou v praxi je takzvaný vodní audit, který umožní průmyslovým podnikům analyzovat strukturu svého vodního hospodářství, nalézt slabá místa a navrhnout kroky k jejich eliminaci. Cílem je totiž pomoci hledat místa úspory vody a snižovat rizika ohrožení podniků nedostatkem kvalitní vody.
Motivovat firmy k přijímání rozhodnutí o investicích do efektivního hospodaření s vodou je právě cílem plánovaných dotačních programů.
Mezi příklady projektů, kterými společnosti mohou významně snížit spotřebu vody, patří například:
- Využívání potenciálu odpadní páry (záchyt a odběr tepla a další využití v technologickém procesu podniku);
- Optimalizace technologie chlazení (náhrada otevřených chladicích věží se skrápěním adiabatickým chlazením);
- Jímání, akumulace a využívání dešťové a užitkové vody;
- Zlepšení infrastruktury, zejména vybudování nebo modernizace systémů pro monitorování netěsností rozvodů vod;
- Zvýšení spolehlivosti zásobování uživatelů vody posílením kapacity záložních zdrojů povrchové vody a zlepšením jakosti vody dodávané záložními zdroji;
- Instalace systémů suchého čištění dopravních prostředků;
- Zřízení vodních ploch sloužící pro zadržení vody v areálech podniků;
- Nákup poradenských služeb zacílených na zpracování plánu recyklace vody ve výrobních odvětvích (vodní audit);
- Revitalizace podnikových areálů a okolí komerčních budov k adaptaci na změnu klimatu, např. výsadbou funkční vegetace a zřizováním tzv. vegetačních střech.
Nakládání s vodou, její zadržování v krajině, čištění a recyklace odpadních vod je součástí všech nových průmyslových řešení, ale také významným bonifikačním kritériem dotačních podpor. Věnujte i vy dostatečnou péči vodě ve vašem podniku a zaměřte se na její využití pro celou řadu účelů. Investice do správného hospodaření s vodou se vám přitom vrátí.
"Ani mně není naše okolí lhostejné, proto se intenzivně zajímám o udržitelný rozvoj. Chci firmy inspirovat k naplňování principů oběhového hospodářství. Věřím, že klíčem je i změna vašeho myšlení!"
Publikované články:
#55 Přechod k cirkulární ekonomice: další příležitosti pro vaši firmu jsou tu#53 OP TAK: Na jaké dotace se mohou těšit cirkulární podnikatelé?
#29 Proč zadávat zakázky cirkulárně
#17 Cirkulární principy v průmyslových firmách? Snazší, než si myslíte!
#16 Bioplynové stanice – zařízení s energetickým a materiálovým potenciálem
#2 Co je cirkulární ekonomika?
Téma článku
Máte také cirkulární nápad?
pomáhá ambiciózním cirkulárním projektům získat dotační podporu.
Získejte ji také