#104 Nastartujte svou cirkulární budoucnost s Technologickou inkubací
Budoucnost náleží mladým – a jejich nápadům. Jednou z největších státních forem podpory inovativního podnikání start-upů je program Technologická inkubace. A jak přesně pomáhá?
11 403 529 125 Kč – tolik se podle redakce CzechCrunch v roce 2023 investovalo do startupů.
Ne vždy je však založení start-upu a podpora nápadu, který za ním stojí, pouze o penězích. Nově vznikající společnost může ztroskotat na pobřeží nejasných obchodních strategií, složité právní agendy nebo nedostatku zkušeností s efektivním vedením a rozdělováním práce.
Velkou nadějí je proto pro začínající podnikatele právě Technologická inkubace.
Cirkulární ekonomika pro inovátory
Jedna sekce Technologické inkubace se soustředí právě na cirkulární ekonomiku - EcoTech hub podporuje start-upy v oblasti čistých technologií s potenciálem stát se udržitelnou náhradou stávajících řešení, které by mohly napomoci udržitelnému rozvoji z pohledu společnosti, přírodních zdrojů i planety. Mezi jeho další cíle patří uhlíková neutralita, ale i zvýšení atraktivity České republiky jako destinace pro zahraniční klienty.
Snaží se proto především o inkubaci ekoinovačních start-upů a zároveň zprostředkování českého a zahraničního know-how, technologií a kapitálu v oblasti ekoinovací a cirkulární ekonomiky.
Cílem je úspěšná implementace ekologických inovací do praxe a motivace českých firem k zavádění ekoinovací a principů cirkularity do výroby a služeb.
Mezi častá zaměření hubu patří druhotné využívání materiálu, úspory energie, efektivní hospodaření s vodou, druhotné využití odpadů, ale například i ekodesign nebo udržitelná architektura.
Cirkulární inkubace v praxi aneb koho EcoTech hub podpořil
Mezi úspěšné projekty patří například firma Sensorie s Chytrými skleníky, které vytváří ideální podmínky pro růst rostlin skrze intuitivní webovou aplikaci, v níž si pěstitel zvolí ideální podmínky pro svoje rostliny a o zbytek už se postará samotná chytrá výbava. Potraviny jsou navíc pěstované bez chemie, na zalévání je využívána dešťová voda a bioodpad se mění a dále využívá jako přírodní hnojivo.
Dalším příkladem může být ETW, start-up zaměřený na recyklaci extrémně kontaminovaných měkkých plastových folií. Společnost přišla s unikátní technologickou linkou, díky níž dokáže recyklovat i ty nejvíce špinavé folie, které dříve končily ve spalovnách nebo na skládkách a mění ho na vysoce kvalitní regranulát.
Velmi prosperujícím start-upem je Myco – biotechnologický start-up vyrábějící funkční 100 % přírodní materiály z houbového mycelia a odpadů zemědělského a dřevozpracujícího průmyslu. Suroviny na výrobu 100 % odbouratelných materiálů jsou čerpané z lokálně dostupných obnovitelných zdrojů, díky čemuž je celý proces udržitelný a přírodě neškodný. Start-up získal za svou inovaci mnoho ocenění, mj. 1. místo v soutěži E.ON Energy Globe 2022, medaili cti v světové ekologické soutěži Energy Globe Award 2022, nebo třeba 1. místo v kategorii Start-upy v soutěži Generali SME EnterPRIZE 2023. Společnost vyrábí například aroma difuzéry, obaly nebo nosiče pachového koncentrátu.
A v čem vlastně inkubace spočívá?
Agentura CzechInvest se v rámci programu Technologická inkubace zaměřuje na průběžnou podporu nových firem přinášejících inovativní technologie do komerčních aplikací. Cílem je finanční podpora českých začínajících projektů, které jsou inovativní, proveditelné a škálovatelné, přičemž se soustředí i na mentoring.
Důležitou součástí programu jsou i workshopy, které mají začínající podnikatele naučit, jak efektivně hledat klienty, budovat obchodní strategie, navazovat kontakty, ale i vést obchodní schůzky, aby byl start-up životaschopný a dokázal se po ukončení dvouleté inkubace prosadit na trhu.
Program je určený především start-upům existujícím méně než pět let, otevřený je však i studentům, vědeckým projektům s obchodním potenciálem a inovátorským či spin-off firmám, které získají nejen přímou podporu do výše 5 milionů korun, ale také tu nepřímou ve formě workshopů, seminářů, konzultací, a to bez ztráty podílu ve firmě.
Podpora je rozdělena do sedmi technologicky specializovaných hubů – pokročilé technologie a materiály, AI, kreativní průmysl, inovace v mobilitě, kosmické technologie, Tech4Life a v neposlední řadě právě EcoTech.
Máte inovativní nápad, pro který byste chtěli získat podporu? Nastartujte s námi svou budoucnost a domluvte si nezávaznou konzultaci!
Pokrok, ale smysluplně. Cirkulární ekonomika pro mě představuje klíč k ohleduplnější a lepší budoucnosti. Prozkoumejme ji společně!
Publikované články:
#103 Udržte své výdaje na uzdě s udržitelným vodním hospodářstvím!#102 Smart cities: přechod k chytré mobilitě
Téma článku
Máte také cirkulární nápad?
pomáhá ambiciózním cirkulárním projektům získat dotační podporu.
Získejte ji také